Shirský kůň
Shirský kůň
Historie
Shirský kůň je potomkem velm známého anglického koně, tzv. Great Horse, jež byl rytířským, válečným koněm středověku. Později bylo plemeno kříženo pravděpodobně s importovanými frískými hřebci a v 16. až 17. století s flámskými koňmi. Zakladatelem chovu byl hřebec Packington Blind Horse, žijící v letech 1755 - 1770. O sto let později, roku 1878 byla založena plemenná kniha. Pojmenování shire získal roku 1884 od názvu hrabství
Stavba těla
Typická je pro shirského koně úzká a dlouhá klabonosá hlava s dobráckým výrazem, dlouhé rousy na nohou (většinou bílé) a velice elegantní chody. Vyskytuje se v barvách Hnědák, Vraník, Bělouš, Grošák, ale i v jiných zbarveních. Je vysoký v kohoutku až 172 cm, váha je až 1200kg. Krk je na chladnokrevníka relativně dlouhý, hřbet je krátký, silný. Hruď je hluboká, záď osvalená a široká. Nohy jsou pevné a zdravé, nemusejí se kovat.
Charakter
Tak jak se na všechny tažné, chladnokrevné koně sluší, patří i shirští koně mezi chladnokrevníky, kteří mají velice klidný a vyrovnaný temperament, ale ve vypjatých situacích mohou být tvrdohlaví. Toto plemeno má velice prostorný krok a klus s výrazným a dobrým posunem vpřed. Jinak má toto plemeno klasický cval, popřípadě trysk.
Využití
Můžeme je vidět ve spřežení, jsou oblíbení při různých rytířských show kde se předvádějí v netradičních starodávných postrojích, nebo jako vynikající drezurní koně, ale jsou to i výborní společníci pro ježdění ve volném čase. Nesmíme také zapomínat na jejich-dnes už nevelikou- úlohu jako "lesní dělníci" nebo pivovarské koně, dnes vídáme ukázky tohoto koňského řemesla na různých výstavách a soutěžích.